Kategoriler
Bankacılık

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Neler?

Banka mevduat hesapları arasında bazen birbirine karıştırılan iki kavram vadeli ve vadesiz mevduat hesabı olmaktadır. Vadeli mevduat hesabını özetleyecek olursak birikim yapmak isteyenlerin parasını bankaya yatırarak, bankada kalma sözü vermesidir. Bankada kalma sözü verilerek banka da müşterisine faiz imkanı sağlamaktadır. Burada geçen mevduat sözü ise birikimlerin değer kazanması anlamındadır.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Kazandırır?

Birikim yapmanın en iyi yollarından birisi vadeli mevduat hesabı açarak orada birikim yapmaktır. Tabi burada da bilinmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Vadeli mevduat hesabının kazancını belirlemek için önemli noktalar bulunmaktadır. Ama asıl temeli faiz kazancı olmaktadır. Faiz oranları bankalara göre değişkenlik göstermektedir. Faiz oranlarına bakarak yatırım yapmanız doğru olacaktır.

Bunun dışında önemli olan diğer nokta da bankaya yatıracağınız paranın miktarıdır. Paranın miktarı arttıkça faiz miktarı da buna orantılı olarak artacaktır. Bazı bankalar vadeli mevduat hesabınızın belirli sürelerde kullanılmasına izin verirken bazı bankalar faiz işlerken paranızı da kullanmanıza izin vermektedir. Bankalara göre değişiklik gösteren bu süreler aylık, günlük veya yıllık olarak değişmektedir. Tamamen sizin anlaşma şeklinize göre faiz ve süreler farklı olacaktır.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılabilir?

  • Vadeli mevduat hesabı açmak için öncelikle belirlediğiniz bankadan vadesiz bir mevduat hesabı açmanız gerekmektedir. Banka işleyişine göre bu istenmeyebilir fakat genel olarak bankalar bu şekilde işleyişini sürdürürler. Açacağınız vadesiz hesap üzerinden vadeli hesap oluşturulmaktadır.
  • Daha sonrasında vadeli hesabınıza bağlamak istediğiniz tutarı belirlersiniz.
  • Bu hesap için para birimi isteğinize göre yapılmaktadır. ( TL, USD, EUR gibi)
  • Çifte para birimine sahip mevduat hesabı da oluşturabilirsiniz.
  • Banka ile yapacağınız vade süresi anlaşmasına göre paranızı vadeli hesabınıza yatırırsınız.

Faiz kaybının önüne geçmek istiyorsanız para çekme konusunda esnek olan faizden yararlanabilirsiniz. Bazı bankalar parayı kullanmanıza izin vermektedir. Doğru olarak araştırmasını yapmanız sizin için sağlıklı olacaktır.

Vadeli Mevduat Hesabının Avantajları Nelerdir?

Vadeli mevduat hesabının en iyi avantajı paranızın beklerken değerlenmesini sağlamaktır. Bankalar sizin için paranızı beklerken değerlendirmekte ve faiz olarak kazanmanızı sağlamaktadırlar. En önemlisi de paranızın güvenli bir şekilde saklanmasını sağlamaktadır. Kendinize vadeli mevduat hesabı ile bir nevi ek gelir sağlamış olmaktasınız. Aynı zamanda bankaya da kaynak yaratmış ve döngülerini sağlamasında yardımcı olmaktasınız. Dolaylı yoldan ekonomiye de katkı sağlamış olacaksınız. Böylelikle hem bankaya hem de kendinize fayda sağlamış olursunuz.

Faizden Ne Kadar Stopaj Kesilir?

Vadeli mevduat hesabınızdan elde edeceğiniz faizden kesilecek stopaj oranı yapmış olduğunuz vade süresine göre değişiklik göstermektedir. 6 ay olan vadeler de %15, 6 ay – 1 yıl olan vadeler de %12, 1 yıl ve üzeri olan vadeler de %10 kesinti olmaktadır. Bu hesaplama TL olarak açtığınız vadeli mevduat hesabına göre yapılmaktadır. Diğer para birimlerine göre yapılan stopaj kesintisini bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir