Kategoriler
İş Hukuku

Doğum İzni Ne Kadar Kaç Gün 2020 (Hamile Çalışan Hakları)

Türkiye’de aileye bir bebek katıldığında anne ve babanın doğum izni hakları bulunmaktadır. İzin süreleri farklıdır ancak her ikisinin de bu hakları bulunur.

Annenin Doğum İzni

Yasalar nezdinde hamile olan her kadının çalıştığı işten doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olacak şekilde 12 hafta hukuken izin hakkı bulunur. Bu durum aslında bir haktan çok zorunluluktur. Hamile çalışan doktor onayıyla 37 haftaya kadar çalışabiliyor. Ancak bu haftadan sonra çalışması veya çalıştırılması kesinlikle yasaktır.

Ek olarak eğer doktor raporlu ikiz gibi birden fazla çocuk bekleniyorsa annelerin izin süreleri uzayabiliyor. Böyle bir durumda anne adayının doğum öncesi 8 hafta iznine 2 hafta daha ekleme şansı bulunuyor.

iş kanununa göre annenin doğum izni hakkı
Annenin doğum izniyle ilgili kanun maddesi

Babanın Doğum İzni

Aynı şekilde babanın da eşin doğumu sonrasında izin hakkı bulunur. Burada kişinin çalıştığı yerin önemi bulunmaktadır. Bu doğrultuda:

  • Devlet memuruysa 10 günlük izin hakkı,
  • Özel sektörde çalışıyorsa 5 günlük ücretli izin hakkı,
  • Sözleşmeli personelse 2 günlük izin hakkı,
  • Taşeron işçiyse 5 günlük izin hakkı bulunuyor.

Kadınlarda Doğum İzni Şartları

Kadın çalışanların doğum iznine çıkabilmesi için gebeliğin en az 8. ayında yani 32. haftada olması lazımdır. Anne adayının iş yerinden özel bir izni yoksa 32. haftaya kadar çalışması beklenmektedir. Ancak bu süreden sonra yasal izin hakkına sahip olunur. Ancak bazı durumlarda anne adayları kendi rızasıyla 32. haftadan sonra da çalışmak isteyebilirler. Bu durumda kadın çalışan, doktordan çalışmasında bir sakınca yoktur raporunu alıp 37. haftaya kadar iş hayatına devam edebilir.

Erkeklerde Babalık İzni Şartları

Babalık izni olarak da bildiğimiz erkeklerin eşleri doğum yaptığında ayrıldıkları izin için iş kanununda gerekli bilgiler verilmiştir. Buna göre erkeklerin eşlerinin doğum yapması durumunda 5 gün ücretli izin hakkı bulunur. Aşağıdaki görselde de ilgili maddeyi göreceksiniz.

iş kanununa göre babanın doğum izni hakkı
Babanın doğum izniyle ilgili kanun maddesi

Doğum İzni Nasıl Kullanılmalıdır?

Annelerin doğum izni doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 olacak şekilde 16 haftadır. Anne adayı dilerse doğumdan önceki iznini 3 hafta olarak kullanıp, kullanmadığı kısmını doğum sonrasına aktarabilir. Erkekler ise çalıştığı kuruma göre en az 2 gün en fazla 5 gün mutlaka izin hakkına sahiptir.

Doğum İzni Nasıl Alınır?

Yukarıda belirttiğimiz sürelere yaklaşan anne adayları öncelikle doktordan gebelik dolayısıyla çalışamayacağına dair rapor almalıdır. Bu rapor çalışılan yere verilir. Sonrasında iş yeri gerekli işlemleri yapacaktır. Yasal prosedür bu şekilde işlemektedir.

Doğum İzni Ücreti

Doğum izni kullanıldığı süre boyunca işçi ücretini alır. Bu sürede işçinin ücreti ödenmezse işçinin sözleşmesini fesih hakkı doğar. Bu izne ek olarak doğum yapan işçilerin devletten emzirme ödeneği alma hakları da bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir